Wyszło, jak wyszło

Szanowni Państwo,
zastanawia mnie interpunkcja w zwrotach typu „wyszło(,) jak wyszło”, „jest(,) jak jest”. Oba można rozwinąć, dodając przed ewentualnym przecinkiem tak, i otrzymamy porównania paralelne, w których przecinek zależy, jak się zdaje, od naszego wyboru. Czy zatem bez wstawienia tak też mamy wybór?
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Konstrukcje te obejmują zdanie podrzędne, więc w zasadzie powinny zawierać przecinek. Argumentować za jego pominięciem można by ewentualnie na tej podstawie, że są to konstrukcje szczególnego rodzaju, w których schemat X, jak X (gdzie X jest formą finitywną czasownika) służy przekazaniu określonej treści, mniej więcej takiej: 'sytuacja nie jest zachwycająca, ale nie mówmy już o tym'. Zasady interpunkcji jednak nie dotykają takich subtelności (i dobrze). Myślę, że lepiej przecinek postawić.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski