Wyznanie

Szanowni Państwo!
Chodzi mi o określenie wyznanie. Czy dotyczy ono tylko i wyłącznie chrześcijaństwa, czy może w łamach innych religii też występują różne wyznania? Na przykład islam dzieli się na sufizm, salafizm i inne nurty, ale właśnie – nurty. Nie widziałam, żeby islamskie nurty nazywane były wyznaniami, ale może tak też można?

Z poważaniem – Witek M.
Myślę, że z tym pytaniem powinna się Pani zwrócić do religioznawcy, ponieważ tylko on może się wypowiedzieć o znaczeniach terminu naukowego wyznanie. W języku ogólnym, niespecjalistycznym rzeczownik wyznanie bywa używany (być może wbrew ustaleniom naukowym) w odniesieniu do różnych religii – mówi się np. o wyznaniu szyickim. Należy pamiętać o tym, że w polszczyźnie ogólnej występują swego rodzaju uproszczenia pojęciowe i analogie, a przede wszystkim nie dysponuje ona tak dokładną siatką pojęciową, jaka jest nakładana na świat przez każdą z odmian specjalistycznych. Dlatego też nienaukowy sposób używania wyrazów często różni się od tego, do którego przywykła nauka.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski