X lub Y

Szanowni Państwo!
Jeśli dobrze rozumiem to, co pisze o orzeczeniu Nowy slownik poprawnej polszczyzny PWN, zdanie „Mama lub tata pójdą do kina” jest poprawne. Jednak mnie wydaje się ono niepoprawne, bo przeciez do kina pójdzie tylko jedno z nich, wiec orzeczenie powinno być w liczbie pojedynczej. Czy mam rację?
Z góry dziękuję za odpowiedź, łączę pozdrowienia,
Ludwik Stawowy
Gdyby tylko zdania postaci „Mama lub tata pójdzie”, z orzeczeniem w liczbie pojedynczej, były poprawne, to nie można by tej samej treści wyrazić w czasie przeszłym. Ani bowiem zdanie „Mama lub tata poszedł” nie jest poprawne, ani „Mama lub tata poszła”. W tej sytuacji liczba mnoga okazuje się ratunkiem: „Mama lub tata poszli”. Można oczywiście powtórzyć orzeczenie: „Mama poszła lub tata poszedł”, ale ta wersja jest trochę dłuższa.
Dodajmy, że gdyby orzeczenie znajdowało się przed podmiotem, powinno występować w liczbie pojedynczej w rodzaju zgodnym z rodzajem sąsiedniego rzeczownika: „Poszła mama lub tata” albo „Poszedł tata lub mama”.
Mirosław Bańko