Ystad

Czy nazwa szwedzkiej miejscowości Ystad się odmienia? Pierwszy raz widziałem coś takiego w książce i miałem problem ze zorientowaniem się, o jakie miejsce chodzi. Bohater jechał do Ystadu, mieszkał w Ystadzie itd.
Najnowszy Słownik nazw geograficznych z odmianą i wyrazami pochodnymi Jana Grzeni (PWN, 2008) podaje informację, że Ystad to słowo nieodmienne. W zasadzie mogłoby się odmieniać, np. tak jak Kapsztad, ale norma ani zwyczaj językowy tego nie przewidują. Przykład odmiany, który Pan znalazł w książce, jest nietypowy. W Korpusie Języka Polskiego PWN mamy wiele zdań, w których słowo to pozostało nie odmienione, mimo że kontekst sugeruje odmianę, np. prom do Ystad.
Mirosław Bańko, PWN