Z czym jeść dużo?

Czy zdanie: Dużo miejsca, które zajmował sklep, pozostało niedostępne dla odwiedzających jest poprawne?
Jak należy postępować przy odmianie przymiotników, kiedy używamy słowa dużo/wiele? Czy odmianę dostosować do słowa następującego po dużo/wiele, czy do samego dużo/wiele?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Typowymi zdaniami z zaimkami wiele, dużo są np. Wielu pracowników było zatrudnionych na czas nieokreślony, Dużo samochodów pozostało nienaprawionych. Jak widać, typowa konstrukcja takich zdań to: dużo (wiele) + rzeczownik w dopełniaczu (pracowników, samochodów) + czasownik w liczbie pojedynczej, w rodzaju nijakim (było, pozostało) + określenie czasownika w dopełniaczu (zatrudnionych, nienaprawionych).
Gdy jednak mamy rzeczownik niepoliczalny, sprawa już nie jest taka oczywista. Pojawiają się bowiem konstrukcje zarówno z przymiotnikiem w mianowniku (Dużo czasu było zmarnowane, Wiele miejsca pozostało niedostępne), jak i dopełniaczowe (Dużo przestrzeni pozostało niezagospodarowanej). Na pewno jednak zdanie Dużo miejsca, które zajmował sklep, pozostało niedostępne dla odwiedzających jest poprawne.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski