Z czym łączą się debile?

Jaka jest poprawna pisownia: Gorsze debile to te, którzy doczepiają się do pisowni czy Gorsze debile to ci, którzy doczepiają się do pisowni? Chodzi mi o poprawną pisownię te czy ci. Osobiście jestem za opcją ci.

Jeśli autor zdania chciał porównać dwie grupy ludzi, których nazwał debilami, to powinno ono brzmieć: Gorsze debile to te, które czepiają się pisowni. Rzeczownik debil łączy się bowiem z określeniami w rodzaju niemęskoosobowym, czyli np. gorsze, większe, te itd. (a nie: gorsi, więksi, ci itd.). Być może jednak autorowi zdania chodziło o wyrażenie treści: Ci, którzy czepiają się pisowni, są większymi (gorszymi?) debilami – wówczas należałoby użyć zaimka w rodzaju męskoosobowym, gdyż nie odnosiłby się on do rzeczownika debil.

W przytoczonym zdaniu wątpliwości budzi użycie zwrotu doczepić się do pisowni. Czasownik doczepić się ma znaczy 'przyłączyć się do kogoś wbrew woli tej osoby'. Tu chodziło raczej o zwrot czepiać się czegoś (czepiać się pisowni).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski