Z czym łączy się zwiastowanie?

 
Z czym łączy się zwiastowanie?
4.11.2019
Chciałbym zapytać o poprawne rozwinięcie skrótu NMP w tytule parafia pw. Zwiastowania NMP. Większość parafii w Polsce używa rozwinięcia Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (por. Wykaz parafii w Polsce, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, Warszawa 2006). W moim odczuciu jest błędne, ponieważ sugeruje jeden z dwóch przypadków: ktoś zwiastował przyjście Maryi, alternatywnie to Maryja była tą, która coś zwiastowała.
Według tradycji chrześcijańskiej piętnastoletniej dziewczynie z Nazaretu, Maryi objawił się Archanioł Gabriel i obwieścił jej, iż zostanie ona Matką Syna Bożego (zob. K. Rajski, Tajemnica I Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie [w:] Opoka.org.pl; https://opoka.org.pl/biblioteka/M/MR/rajski-ksiazka_rozaniec_tajemnica_i.html). Czasownik zwiastować (i utworzony od niego rzeczownik zwiastowanie) wymaga więc celownika – zwiastować, zwiastowanie – komu? Zgodna więc z regułami składni konstrukcja to Zwiastowanie Maryi Pannie. Trudno mi stwierdzić, dlaczego w nazwach parafii pojawia się forma dopełniacza Panny.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!