Z czym łączyć sto gier?

Jak prawidło używać zaimków w połączeniu z liczebnikami? To/te sto gier, to/te czterdzieści złotych itd.?
Liczebniki sto, czterdzieści (a także inne mieszczące się w przedziałach: 5–21, 25–31 itd.) wymagają określeń dopełniaczowych: sto (kogo? czego?) gier, czterdzieści (kogo? czego?) złotych. A zatem i zaimek powinien (jeśli chcemy użyć bardzo starannej formy) wystąpić w dopełniaczu: tych sto gier, tych czterdzieści złotych, moich pięcioro dzieci, naszych dwadzieścia aut. Dopuszcza się także użycie zaimków (ale tylko tych, które stoją przed liczebnikiem) w mianowniku liczby mnogiej: te sto gier, te czterdzieści złotych, moje pięcioro dzieci, nasze dwadzieścia aut (ale tylko: pięcioro moich dzieci, dwadzieścia naszych aut). Konstrukcje to sto gier, to czterdzieści złotych są niepoprawne, bo występujące w nich zaimki są w formie mianownika liczby pojedynczej, która tu nie ma uzasadnienia.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski