Z końcówką czy bez?

Szanowni Państwo,
w jednej z książek spotkałam się z nową dla mnie konstrukcją: Umyłyśmy ręce i zaczęły jeść kolację czy Poszliśmy do domu i zjedli kolację. Tego typu przykłady przewijały się przez cały utwór, czy taka forma jest poprawna i wolno jej używać?
Bardzo dziękuję.
Szanowna Pani,
podane przez Panią zdania są poprawne. W polszczyźnie końcówki osobowe czasu przeszłego mogą „wędrować” (czyli być dołączane do innych wyrazów w zdaniu, por. Alem się zdziwiła! = Ale się zdziwiłam!) lub – w sytuacji powtarzającego się czasownika – być pomijane (to jednak dotyczy tylko form 1. i 2. osoby liczby mnogiej). Współcześnie zauważone przez Panią zjawisko ma charakter literacki i nie jest stosowane w języku potocznym.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski