Z tej strony Jan Kowalski

Szanowni Państwo,
biorąc pod uwagę fakt, że niepoprawne jest sformułowanie: „Dzień dobry, z tej strony Jan Kowalski”, zastanawiam się nad poprawnością formy: „Dzień dobry, kłania się Jan Kowalski”. A może jestem w błędzie, bo obydwie formy są nie tyle dopuszczalne, ile wzorcowo poprawne (przepraszam za delikatny pleonazm)?
Pozdrawiam
Spotykane w rozmowach telefonicznych wyrażenie „Z tej strony (Jan Kowalski)” jest niepoprawne. Należy powiedzieć po prostu „Mówi Jan Kowalski” i poprzedzić tę formę przedstawienia się formą powitania Dzień dobry lub inną, uzależnioną od stopnia zażyłości (forma przedstawienia się z tego samego powodu może wystąpić na przykład w postaci samego imienia).
Podany sposób rozpoczynania rozmów telefonicznych jest standardowy i neutralny stylistycznie. Jeżeli chcemy, by rozpoczęcie rozmowy zwracało na siebie uwagę, możemy użyć formy przedstawienia się „Kłania się (Jan Kowalski)” Forma ta jest elegancka, opisuje gest związany z bezpośrednim witaniem się i przedstawianiem. Wyraża szacunek związany tradycyjnie z męską kurtuazją. Dlatego jest to forma zalecana głównie mężczyznom. Używana przez kobiety wyraża szczególny szacunek dla adresata.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski