Z tej strony Jan Kowalski

Z tej strony Jan Kowalski
16.04.2008
16.04.2008
Szanowni Państwo,
biorąc pod uwagę fakt, że niepoprawne jest sformułowanie: „Dzień dobry, z tej strony Jan Kowalski”, zastanawiam się nad poprawnością formy: „Dzień dobry, kłania się Jan Kowalski”. A może jestem w błędzie, bo obydwie formy są nie tyle dopuszczalne, ile wzorcowo poprawne (przepraszam za delikatny pleonazm)?
Pozdrawiam
Spotykane w rozmowach telefonicznych wyrażenie „Z tej strony (Jan Kowalski)” jest niepoprawne. Należy powiedzieć po prostu „Mówi Jan Kowalski” i poprzedzić tę formę przedstawienia się formą powitania Dzień dobry lub inną, uzależnioną od stopnia zażyłości (forma przedstawienia się z tego samego powodu może wystąpić na przykład w postaci samego imienia).
Podany sposób rozpoczynania rozmów telefonicznych jest standardowy i neutralny stylistycznie. Jeżeli chcemy, by rozpoczęcie rozmowy zwracało na siebie uwagę, możemy użyć formy przedstawienia się „Kłania się (Jan Kowalski)” Forma ta jest elegancka, opisuje gest związany z bezpośrednim witaniem się i przedstawianiem. Wyraża szacunek związany tradycyjnie z męską kurtuazją. Dlatego jest to forma zalecana głównie mężczyznom. Używana przez kobiety wyraża szczególny szacunek dla adresata.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego