Za a po

Szanowna Poradnio,
czy poprawne jest używanie przyimka za do określania czasu liczonego od przeszłej chwili? Od chwil, które może sugerować kontekst? Np. za pół godziny liczone od chwili przeszłej, nie od chwili mówienia.
Czy jednak dla takich przypadków powinno używać się przyimka po?
Mówię z kolegą i opisuję jakąś historię mówiąc, od tej chwili za rok wyzdrowiał, czy jednak od tej chwili po roku wyzdrowiał?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
Przyimka za używamy na oznaczenie czasu liczonego od chwili mówienia, a po – od momentu zaistnienia jakiejś sytuacji. Powiemy więc: Wyzdrowieje za trzy dni oraz Po trzech dniach wyzdrowiał.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski