Za przyczyną

Pewien znany polityk wypowiedział ostatnio takie oto zdanie (na temat inflacji) to nie jest samoistne zdarzenie makro, dzieje się tak ZA PRZYCZYNĄ wojny na Ukrainie. Zastanawia mnie użycie tego sformułowania w danym kontekście, ponieważ za przyczyną jest synonimem za wstawiennictwem np. za wstawiennictwem Maryi. Czy poprawnym jest użycie tego zwrotu w znaczeniu 'wskutek, z powodu'?

Z góry dziękuję pięknie za odpowiedź.

Szanowna Pani,

istotnie, w zacytowanym zdaniu należało użyć któregoś z wyrazów (wyrażeń): z powodu, wskutek, na skutek. Ma Pani rację, że za przyczyną pojawia się wyłącznie w tekstach religijnych, por.: Nowenna za kapłanów i o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne za przyczyną świętego Andrzeja Boboli patrona Polski (splendor24.pl), Modlitewnik za przyczyną błogosławionego Jana Pawła II (biblio.ebookpoint.pl).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski