Za tydzień czy w przyszłym tygodniu?

 
Za tydzień czy w przyszłym tygodniu?
9.12.2017
Znalazłem taką odpowiedź w internecie na pytanie do określenia za tydzień, poniżej. Zadałem pytanie Pani Knapczyńskiej dostałem odpowiedź : Tydzień w języku polskim

Za tydzień czy w następnym tygodniu? Czy obydwie są równie?”
„Wymienione połączenia są równoważne, można ich używać wymiennie, nie różnią się stylistycznie. Rzeczownik tydzień występuje w wielu konfiguracjach z przyimkami, które modyfikują znaczenie komunikatu...”.
Czy jednak za tydzień może odnosić się do trwającego tygodnia?
Jednak jest różnica znaczeniowa między wyrażeniami za tydzień i w przyszłym tygodniu. Jeśli dziś jest niedziela 26 listopada, to za tydzień oznacza ‘w przyszłą niedzielę’ (czyli 3 grudnia), ewentualnie – mniej precyzyjnie – ‘w okresie między przyszłą sobotą a kolejnym poniedziałkiem’ (czyli między 2 a 4 grudnia). W przyszłym tygodniu odnosi się do okresu między poniedziałkiem a niedzielą następującymi po najbliższej niedzieli. A zatem niezależnie od tego, czy dziś mamy poniedziałek 20 listopada, czy niedzielę 26 listopada, to mówiąc w przyszłym tygodniu, mamy na myśli okres od 27 listopada do 3 grudnia.
Zdanie Spotkamy się w przyszłym tygodniu, wypowiedziane we wtorek 28 listopada, może być propozycją spotkania w jeden z siedmiu dni mieszczących się w okresie między 27 listopada do 3 grudnia, a więc zarówno w poniedziałek 27 listopada, jak i w niedzielę 3 grudnia. Wypowiedziane tego samego dnia (czyli we wtorek 28 listopada) zdanie Spotkamy się za tydzień wskazuje na węższy okres – tylko we wtorek 5 grudnia (lub „mniej więcej za tydzień”, czyli np. w poprzedzający ten dzień poniedziałek).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego