Zaangażowanie

Szanowni Państwo,
ostatnio podczas dyskusji z moim ojcem narodziła się wątpliwość, pytanie: Czy można być w coś zaangażowanym, a nie wierzyć w skutek swoich działań? Czy angażowanie to tylko poświęcanie czasu lub pieniędzy na jakiś cel, czy wiara ma tu znaczenie?

Z góry dziękuję za pomoc.
Adam
Pyta Pan o to, czy element ‘wiara w powodzenie’ należy do znaczenia słowa zaangażowanie, czy też jest komponentem dodatkowym, niekoniecznym. Jeśli uważamy, że zdania Zaangażowali się w rehabilitację syna, choć nie wiedzieli, czy przyniesie ona skutek czy Zaangażował się w to bez specjalnego przekonania – po prostu mu kazano są akceptowalne, to uznajemy, że wiara w powodzenie nie jest składnikiem znaczenia.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski