Zabił żonę siekierą, z którą miał czworo dzieci

Czy zdanie Znaleźli dom dla psa, którego właściciel zmarł jest tak zbudowane, że nie pozostawia wątpliwości, czy może chodzić o zmarłego właściciela domu, czy psa?
W moim odczuciu można to zrozumieć dwojako. Podobnie jak np. w zdaniu
Znaleźli willę dla fundacji, której właściciel zmarł.
Zdanie podrzędne rozpoczynające się od słów: który, jaki, czyj odnosi się do ostatniego wyrazu zdania nadrzędnego, z którym można by połączyć słowo wprowadzające (np. który). W pierwszym przywołanym przez Pana zdaniu mowa więc o tym, że zmarł właściciel psa, w drugim – że zmarł właściciel fundacji.
Naruszenie tej zasady prowadzi do powstania konstrukcji typu: Zabił żonę siekierą, z którą miał czworo dzieci.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski