Zabużanin

Pytanie dotyczy słowa Zabużanin (zabużanin). Dziwnie to wygląda w słownikach PWN. SO 2004 tylko Zabużanin (mieszkaniec Zabuża). NSPP 2003 pod Zabuże – Zabużanin i osobne hasło zabużanin. SPP 2004 tylko zabużanin (bez definicji). Sprawę wydaje się porządkować WSO 2006: Zabużanin (mieszkaniec Zabuża), zabużanin (mieszkaniec terenów położonych za Bugiem). Ale SPP 2004 Grzeni podaje: „Zabużanin to ktoś, kto pochodzi zza Buga lub mieszka za Bugiem (…) częsty błąd: pisownia małą literą !zabużanin”.
Różnica między ‘mieszkańcem Zabuża ’ a ‘mieszkańcem terenów położonych za Bugiem ’ jest trudna do ustalenia, skoro Zabuże to ‘teren położony za Bugiem ’. Nie mogę więc się zgodzić z taką argumentacją, jaką podaje Wielki słownik ortograficzny PWN (z 2006 r.). Jeśli wyraz ten należy do słowotwórczej kategorii nazw mieszkańców, powinien być – jako nazwa mieszkańca regionu – zapisywany od wielkiej litery, nawet wtedy, gdy nazwa regionu jest nieformalna (nie przyjęta w oficjalnym nazewnictwie).
Na zapis małą literą można by się zgodzić tylko pod jednym warunkiem. Moglibyśmy mianowicie uznać, że wyraz ten występuje również w innym znaczeniu, a więc należy do kategorii nosicieli cech, ale wtedy należałoby podać definicję ‘ktoś, kto pochodzi zza Buga ’.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski