Zaczynać się

Szanowni Państwo,

Zwracam się do Państwa z pytaniem dotyczącym czasownika zaczynać się w znaczeniu prowokować kogoś, stosować zaczepki np. słowne w celu wywołania napięcia. Takie znaczenie funkcjonowało czasami w moim otoczeniu w dzieciństwie, ale niestety nie znalazłem potwierdzenia w żadnym uznanym słowniku j. polskiego. Prawdopodobnie używanie czasownika zaczynać się w takim znaczeniu jest błędne, ale chciałbym się upewnić. Dziękuję z góry. Z szacunkiem, Jan

Szanowny Panie,

brak jakiegoś słowa w słowniku nie oznacza, że słowo to jest niepoprawne. W ogóle leksyka potoczna (a o takiej tu mówimy) wymyka się ocenie normatywnej. W opisanym przez Pana znaczeniu jest używany (potocznie) czasownik zaczynać (bez się): Mamo, on znowu zaczyna! Nie zaczynaj! itd., ale być może w jakimś miejscu lub środowisku ma on wariant w postaci: zaczynać się

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski