Zadzwonię, gdy odbiorę pampersy

Zadzwonię, gdy odbiorę pampersy

30.12.2023
30.12.2023

Dzień dobry, oto pytanie:

powiedziałem, że zadzwonię, gdy odbiorę pampersy z apteki (6 paczek po 30 szt.). Rozmówczyni zinterpretowała to w ten sposób, że gdy odbiorę w aptece. Ja, że gdy odbiorę w sensie zaniesienia ich do domu. Kto prawidłowo to zinterpretował?

Kontekst, podany przez rozmówczynię:

Moim zdaniem ważny jest jeszcze wstęp, że rozmawialiśmy w drodze do apteki, jak doszedłeś to ja powiedziałam, żebyś zadzwonił jak odbierzesz pampersy, na co ty, że ok itd.

Pozdrawiam

Marek Kłosowski

Szanowny Panie,

Państwa konwersacja dotycząca czasu, w którym miał Pan wykonać telefon do swojej interlokutorki, przywodzi na myśl scenkę humorystyczną z przedwojennego kabaretu, wykorzystaną po wojnie – w nieco zmienionej formie – w filmie Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy w reżyserii Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody według scenariusza Ludwika Starskiego. Otóż w tej kabaretowej scence pewien wierzyciel spotyka po długim okresie niewidzenia swego dłużnika i pyta go wprost:

– Kiedy mi wreszcie zwrócisz pieniądze?

– Powiem ci, jak wrócę z Radomia – odpowiada z rozbrajającą szczerością dłużnik.

– A kiedy wrócisz? – dopytuje wierzyciel, wierząc, że winowajca naprawdę zamierza oddać dług. Po chwili jednak słyszy:

– Na razie się tam w ogóle nie wybieram…

Powiedział Pan do swojej interlokutorki, że zadzwoni, gdy odbierze pampersy z apteki. To wyjątkowo mało precyzyjne określenie czasu wykonania danej czynności. Pana rozmówczyni zrozumiała to wprost, tzn. że wykona Pan do niej telefon zaraz po wyjściu z apteki. Pan z kolei zakładał, że czynność „odbierania pampersów z apteki” kończy dotarcie z nimi do domu. Choć Pan tego expressis verbis nie wyraził.

W wyniku braku precyzji wypowiedzi doszło do nieporozumienia, co się przecież nie tak rzadko zdarza w żywej mowie. Nauczka z tego powinna być taka, by w ważnych dla obu stron sprawach umawiać się jednoznacznie, np. przez określenie godziny lub tym podobnie.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego