Zagłosowane czy zagłosowano?

Jak jest poprawnie:  zagłosowane czy zagłosowano,  gdy chcę potwierdzić, że oddałam swój głos na dany projekt?

Na pewno poprawną formą jest zagłosowano. Jest to tzw. bezosobnik, a więc postać niewskazująca na wykonawcę czynności. Forma zagłosowane byłaby imiesłowem przymiotnikowym biernym, lecz jego nie tworzymy od czasownika zagłosować (gdyż jest on nieprzechodni). Jak się jednak okazuje, jest ona dość powszechna –  wyszukiwarka internetowa wyświetliła ok. 16 tysięcy jej poświadczeń. Należy ją uznać za fałszywy imiesłów, z punktu widzenia gramatyki niepoprawny (utworzony niezgodnie z regułami), lecz z punktu widzenia użytkowników, jak widać, potrzebny.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski