Zaimek ty w funkcji ekspresywnej

Zaimek ty w funkcji ekspresywnej
16.05.2018
16.05.2018
Czasem zaimka ty używamy nie zwracając się do nikogo konkretnego, a wyrażając jakieś ogólne spostrzeżenia. Na przykład: Ty tu człowieku haruj jak wół, a nikt ci nawet nie podziękuje. Czy używając tego typu stwierdzeń w liście powinienem ty pisać wielką literą? Czy dozwolone jest w ogóle używanie tego zaimka w rozmowie lub korespondencji z osobą, do której powinienem się zwracać na pan / pani?
W przywołanym w pytaniu zdaniu zaimek osobowy ty nie odnosi się do osoby, do której zwraca się piszący. Użyty jest tu w funkcji ekspresywnej. Wprowadza potoczne wypowiedzenia, które wyrażają najczęściej zdenerwowanie, a nawet złość nadawcy. Użyty w takiej funkcji nie powinien być pisany od wielkiej litery.
Należy jednakowoż rozważyć, czy jako element ekspresywny i potoczny powinien się znaleźć – wraz z całym potocznym zdaniem – w korespondencji z osobą, w stosunku do której zwracamy się oficjalnie. Nie oznacza to oczywiście, iż oficjalna korespondencja musi być pozbawiona wszelkich elementów ekspresywnych. Wszystko zależy jednak od tego, kto, do kogo i w jakiej sprawie pisze.
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!