Zaimki anaforyczne

Czy w tych zdaniach poprawnie wykorzystano zaimki dzierżawcze, czy są one konieczne? Jeśli nie, to dlaczego? Jak poprawnie zapisać te zdania?

1. Higiena języka to gwarancja zdrowego uśmiechu! Oto wskazówki dotyczące >jego< prawidłowego mycia.

2. Jeśli używasz szczoteczki do języka, pamiętaj o >jej< regularnej wymianie.

Wyrazy jego i jej pełnią w przywołanych fragmentach tekstu funkcję zaimków anaforycznych. Wskazują rzecz, o której była mowa wcześniej i pozwalają uniknąć powtórzeń leksykalnych. Ogólna zasada mówi, że zaimki anaforyczne odnoszą się do ostatniego rzeczownika zgodnego z nimi co do liczby i rodzaju. Drugi z przykładów nie budzi zatem żadnych wątpliwości poprawnościowych, ponieważ zaimek jej można odnieść tylko do rzeczownika (ta) szczoteczka, por.

  • Jeśli używasz szczoteczki do języka, pamiętaj o jej regularnej wymianie.

Tymczasem w przykładzie pierwszym ostatnim rzeczownikiem rodzaju męskiego, do którego można byłoby odnieść zaimek jego, jest wyraz (ten) uśmiech. Wiemy natomiast, że tak naprawdę odnosi się on do rzeczownika (ten) język. Aby pierwszy przykład nie budził żadnych wątpliwości, powinno się go przeredagować, por.

  • Gwarancją zdrowego uśmiechu jest higiena języka! Oto wskazówki dotyczące jego prawidłowego mycia.
Adam Wolański