Zakrywanie ust i nosa przy pomocy maseczki

W związku z nową ustawą mam wątpliwość co do pewnego zapisu w niej zawartego: Nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa.

Czy to wtrącenie jest dobrze zastosowane ? Interpunkcja jest zastosowana dobrze ale sama odmiana słów zaburza sens wypowiedzi. Bo zakrywamy przy pomocy maseczki ust i nosa ? Co zakrywamy ? Tutaj się domyślamy ale jak wymieniali byśmy więcej przedmiotów ? Który przecinek jest tym kończącym? Nie należy zmienić szyk zdania albo odmianę słów ?

Zdanie jest sformułowane poprawnie i jednoznacznie. Rzeczowniki usta i nos łączą się składniowo nie z czasownikiem zakrywać (bo go w zdaniu nie ma), lecz z rzeczownikiem zakrywanie, który wymaga dopełniacza, dlatego są w tym właśnie przypadku (ust i nosa). Wtrącenie jest dobrze zastosowane.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski