Zalecane jest

Szanowni Państwo!

Proszę o wskazanie, która z następujących form jest poprawna: „Zalecane jest uzyskanie opinii biegłego” czy „Zalecanym jest uzyskanie opinii biegłego”? Według mnie właściwa jest pierwsza forma; druga byłaby właściwa np. w zdaniu: „Uzyskanie opinii biegłego nie byłoby zalecanym rozwiązaniem”. Czy regułą jest to, że pierwszą formę stosujemy w połączeniu z czasownikiem a drugą z rzeczownikiem?

Z wyrazami szacunku

Poprawna forma to: Zalecane jest uzyskanie opinii biegłego. Mamy tu tzw. orzeczenie imienne, czyli konstrukcję złożoną z czasownika być i przymiotnika (zalecane) — ten ostatni musi być użyty w mianowniku (por. Ania jest miła, Ten nauczyciel jest wspaniały itd.). Narzędnik występuje wówczas, gdy w skład orzeczenia wchodzi nie przymiotnik, lecz rzeczownik (Ania jest lekarką). Wówczas przymiotniki i zaimki określające ten rzeczownik również przybierają formę narzędnika (Ania jest dobrą lekarką, Ania jest moją lekarką). A zatem ma Pani rację: w zdaniu Uzyskanie opinii biegłego nie byłoby zalecanym rozwiązaniem przymiotnik zalecany musi wystąpić w narzędniku, gdyż tego wymaga określany przez niego rzeczownik.

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski