Zaproszenie

prośba o rozważenie

mają zaszczyt zaprosić

Sz.P......

na uroczystość zawarcia sakramentu małżeństwa, które odbędzie się
na uroczystość zawarcia sakramentu małżeństwa, który odbędzie się

który czy które

pozdrawiam

Odbędzie się uroczystość, a zatem ani który, ani które, lecz która:

a uroczystość zawarcia sakramentu małżeństwa, która odbędzie się...

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Sakrament można przyjąć bądź komuś udzielić (w wypadku małżeństwa: małżonkowie sobie wzajemnie). Użycie czasownika zawrzeć w odniesieniu do sakramentu jest dużym zgrzytem, oczywiście przeniesiono go tu bezrefleksyjnie z wyrażeń typu „zawrzeć małżeństwo”. Małżeństwo jest m.in. rodzajem umowy, stąd je zawieramy. Już „zawrzeć ślub” jest nielogiczne, a „zawrzeć sakrament” jeszcze bardziej.

    Łukasz

    Oczywiście, ma Pan rację. Skupiłam się na składni (dopasowaniu zaimka który do odpowiedniej części zdania nadrzędnego), pominąwszy aspekt leksykalny.

    Katarzyna Kłosińska