Zaprzysiąc, zaprzysięgnąć, zaprzysięgać

W nawiązaniu do informacji dziennikarskich zasłyszanych z radia, mam pytanie: czy w obecnej sytuacji prezydenta już można zaprzysiężyć czy jednak należy jeszcze zaprzysiąc?

Z poważaniem
Zbigniew Rudnicki
Czasownik zaprzysiężyć nie istnieje. Podniosłe określenie składania (lub odbierania) przysięgi to zaprzysięgać (czasownik niedokonany). Złożenie (lub odebranie) zaś przysięgi to zaprzysiąc i zaprzysięgnąć (czasowniki dokonane). Inaczej mówiąc, znaczenie to realizują trzy czasowniki– dwa dokonane: zaprzysiąc i zaprzysięgnąć oraz ich odpowiednik niedokonany zaprzysięgać.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski