Zaś, bowiem

Sprawa miejsca po przecinku słów zaś i bowiem – w poradach piszecie Państwo, iż „zaleca się umieszczać nie bezpośrednio po przecinku otwierającym zdanie podrzędne, ale po pierwszym lub nawet drugim bądź trzecim składniku tego zdania”. Uczestniczyłam ostatnio w dyskusji, w której jeden z uczestników podnosił, że „to zalecenie, ale nie reguła”. Argumentował też, że współcześnie to się zmienia. Sądziłam zawsze, że to ważna zasada poprawnościowa, obowiązująca bez wyjątków (oczywiście w potocznej).
Zgodnie z Wielkim słownikiem poprawnej polszczyzny PWN pod red. A. Markowskiego (wersja CD, Warszawa 2004) spójniki zaś i bowiem tradycyjnie stawiamy na drugim w zdaniu, choć poprawne (dopuszczalne), lecz mniej staranne jest też umieszczenie ich na początku zdania.
Tyle mówi zapis w słowniku. Jak go traktować – jako zalecenie czy jako regułę? To zależy od tego, jaki status nadajemy normie językowej – czy traktujemy ją jako zbiór wskazówek, czy raczej jako zbiór ścisłych zasad.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski