Zator

Szanowni Państwo,
jaka jest poprawna forma dopełniacza nazwy miasta Zator (chodzi mi o miasto położone w Małopolsce, niedaleko Oświęcimia)? Wykazy urzędowe podają tylko Zatoru, Mały słownik nazw polskich miast… wydany przez TMJP notuje wyłącznie Zatora. W tych okolicach mówi się tylko Jadę do Zatora (nigdy Zatoru). Czy obie formy są dopuszczalne?
Byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Na pewno skodyfikowana jest tylko jedna forma dopełniacza: Zatoru – ta bowiem widnieje w Obwieszczeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 4 sierpnia 2015 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części. Jeśli jednak rzeczywiście mieszkańcy okolic tej miejscowości „nigdy” (jak Pan pisze) nie mówią do Zatoru, to można sądzić, że norma lokalna jest inna niż skodyfikowana norma urzędowa.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Dzień Dobry, o miejscowości Zator wspomina się także w Sienkiewiczowskich „Krzyżakach”. W pierwszym rozdziale księżna Anna Danuta spotyka się w gospodzie w Tyńcu z głównymi bohaterami — Maćkiem i Zbyszkiem z Bogdańca. Autor podaje, że księżna wraca z odwiedzin u księcia Wacława z Zatora — księcia z linii piastowskiej. Dokładnie Sienkiewicz pisze: „jeno ze wyjeżdżała do Zatora, do księcia Wacława w odwiedziny, a ninie pewno wraca".

    Pozdrawiam

    Beata Murzyn