Zawodowy fotograf

Czy fotograf zajmujący się fotografią zarobkowo od wielu lat i posiadający w tym polu ogromną wiedzę może nazwać się zawodowym fotografem mimo, że nie ukończył szkoły z tym związanej?
To zależy przede wszystkim od tego, w jakim typie testu pojawi się wyrażenie zawodowy fotograf. W tekście urzędowym (np. prawnym) zapewne należałoby się posługiwać terminologią specjalistyczną i używać przymiotnika zawodowy (a także rzeczownika zawód) zgodnie z aktami prawnymi. Być może bowiem w jakimś dokumencie (ustawie, rozporządzeniu?) zostało określone, jakie warunki musi spełnić osoba, by uznano ją za wykonawcę danego zawodu.
W języku potocznym, który nie jest aż tak jednoznaczny jak odmiany specjalistyczne, wyrażenie zawodowy fotograf zapewne będzie odebrane jako ‘osoba, która zawodowo zajmuje się fotografią, czyli taka, która uczyniła z fotografii główne źródło swojego utrzymania’.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski