Zbędny dwukropek

Dzień dobry,

mam pytanie odnośnie wykorzystania dwukropka w przytaczaniu czyichś słów. Jak udało mi się odnaleźć w Słowniku interpunkcyjnym języka polskiego z zasadami przestankowania J. Podrackiego: „dwukropek stawia się głównie przed przytoczeniem cudzych lub własnych słów”. Pytanie rodzi się, gdy przytaczamy fragment zawierający jedno słowo, np.

Czym jest: „to”?

Czy w takiej sytuacji również należy stawiać dwukropek?

Jeśli przytaczany wyraz jest ujęty w cudzysłów lub wyróżniony kursywą, dwukropek jest zbędny. Stosuje się go w sytuacji, gdy brak cudzysłowu lub kursywy, por. np.

Wyraz: bolączka zmienił znaczenie na przełomie XIX i XX wieku.

Adam Wolański