Zbędny przecinek

Czy w zdaniu „Psyche, anima, dusza dla tych autorów jest czymś innym.” należy wstawić przecinek po „dusza”?

Ogólniej mówiąc, czy gdy nazywam coś kilkoma równorzędnymi nazwami, imionami, muszę zaznaczyć koniec wyliczenia czy od razu mogę przejść do tego, co to dane „coś” robi czy też co o nim orzekam? W tym ostatnim zdaniu na przykład postawiłam przecinek po „imionami” ze względu na podrzędność zdań, ale czy byłby on tam konieczny, gdyby pytanie brzmiało: „Czy lista nazw, imion musi być zakończona przecinkiem przed orzekaniem o nich?”.

W polskiej interpunkcji – w zdaniu pojedynczym – nie oddzielamy przecinkiem grupy podmiotu (również w wypadku podmiotu szeregowego) od grupy orzeczenia. W przywołanych w pytaniu zdaniach przecinek po wyrazach dusza oraz imion jest zbędny.

Adam Wolański