Zbieg kropek

Szanowni Państwo,
chciałabym się zapytać o poprawny zapis następującego fragmentu tekstu:
Janek powiedział: „Bardzo lubię Kasię, jej uśmiech […] To moja prawdziwa przyjaciółka.”.
Pierwszy raz spotykam się z takim zapisem i kropką postawioną przed zamknięciem cudzysłowu. Korektorka tłumaczyła się, że tak się robi, gdy w cytacie użyty jest nawias, ucinający część wypowiedzi.
Pozdrawiam
Szanowna Pani,
korektorka nie miała racji. Nawias sygnalizujący opuszczenie nie ma związku z kropką stawianą (a raczej: niestawianą) przed zamknięciem cudzysłowu. Jeśli w cudzysłowie (lub w nawiasie) mamy zdanie oznajmujące, które zwyczajowo zakończylibyśmy kropką i które jednocześnie kończy całe zdanie, to tej pierwszej kropki (kropki zamykającej zdanie w nawiasie lub w cudzysłowie) nie stawiamy. Poprawnie zatem zapiszemy:
Janek powiedział: „Bardzo lubię Kasię, jej uśmiech […] To moja prawdziwa przyjaciółka”.
oraz
Janek wiedział, że Ela go kocha (Prawdę mówiąc, wiedział to od zawsze).

Do zbiegu kropek musi dojść jedynie wówczas, gdy pierwsza z nich pełni inną funkcję niż zamykanie zdania, np. wchodzi w skład inicjału lub skrótu, por.
Janek powiedział: „Mówiła, że jest zapracowana, zmęczona itd.”.
Ania mówiła zawsze o nim (czyli o Pawle M.).

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski