Zbyt chętnie chciał

Zdecydowanie nie należę do pogromców pleonazmów, ale ostatnio moja tolerancja dla nich (pleonazmów, nie pogromców) została wystawiona na próbę. Oto zdanie z jednej książki: „Zbyt chętnie chciał…”. Czy to jeszcze da się obronić?
Ładne zdanie. W jakimś stopniu samo zniechęca do siebie słowem zbyt, które znaczy przecież 'za bardzo', czyli 'więcej niż należy'. Jego autor chyba przez nieuwagę przedobrzył. Nieuwaga może prowadzić też do zdań na pozór sprzecznych, np. „Bez wątpienia wątpił w solidność tej propozycji”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski