Zdaje się czy zdawałoby się?

Witam!
Mam następujące pytanie: czy formy zdaje się oraz zdawałoby się mają to samo znaczenie i są wymienne? Czy poprawne jest zdanie „Zdaje się więc, że na pole beletrystyki trafił dość przypadkowo’’?
Z góry dziękuję,
Tomasz Kujawski
Przytoczone przez Pana zdanie jest poprawne. Domyślam się, że jest konkluzją jakiegoś wywodu. Gdyby użył Pan formy zdawałoby się, podałby Pan ten wywód w wątpliwość.
Maria Krajewska, WSz PWN