Zdeňkowi a. Zdeńkowi

Jak odmieniać czeskie imię Zdeněk.
W pisowni jest [ně], w wymowie [ńe], w czeskim ptaszek znad [ě] w odmianie przechodzi nad [ň] (ZdeněkZdeňka).
Dlatego możliwe byłyby warianty:
- Zdenkowi (niezgodny z fonetyką)
- Zdeňkowi
- Zdeńkowi
Które z nich uznać za dobre?
Czeskie imię Zdeněk [wym. zdeńek]można zostawiać w piśmie w postaci oryginalnej i wówczas w formach przypadków zależnych pojawiają się formy Zdeňka, Zdeňkowi, ze Zdeňkiem, o Zdeňku (w mianowniku ě zmiękcza poprzedzającą je spółgłoskę n, a kiedy w deklinacji znika, n musi przejść w ň). Możliwe jest również spolszczenie graficznie mianownika Zdeněk na Zdeniek i pisanie w odmianie Zdeńka, Zdeńkowi, ze Zdeńkiem, o Zdeńku. Formy z twardym n (Zdenka, Zdenkowi, ze Zdenkiem, o Zdenku) są niepoprawne.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie