Zdewastowany

Czy przymiotnik zdewastowany może znaczyć 'skrajnie smutny, pogrążony w żałobie'? W słowniku nie znajduję takiego znaczenia, ale filozof, który zawsze wyraża się bardzo starannie, tak go użył. Nie wiem, czy to dopuszczalna metafora, czy kalka z angielskiego/francuskiego devastated/ devasté.

Pozdrawiam serdecznie

D.

Szanowna Pani,

nie jest to użycie standardowe, co wcale nie znaczy, że niepoprawne. Jeśli metafora jest czytelna (ma motywację), to nie ma powodu, by uznać ją za niewłaściwą. Oczywiście, nie przesądzam, czy w danym tekście została użyta poprawnie, bo do tego potrzebny byłby szerszy kontekst.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski