Ze świętami

Dzień dobry,

Ostatnio spotkałam się z następującymi życzeniami świątecznymi: Wszystkiego najlepszego ze świętami. Zabrzmiało to dla mnie dość nietypowo, nigdy nie spotkałam się z takim zwrotem. Mieszkam na Podlasiu, ale nie słyszałam wcześniej tej frazy. Jaka może być geneza tych pozdrowień, czy to jakieś sformułowanie z gwary lub rusycyzm? Będę wdzięczna za odpowiedź. Czekam z zaciekawieniem.

Mamy tu do czynienia ze składnią rosyjską. Rosjanie, składając życzenia, mówią: с новым годом(dosł. 'z nowym rokiem'), с днем рождения (dosł. 'z urodzinami') itd.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski