Żegnałeś się czy pożegnałeś się?

Dzień dobry, czy pytanie Żegnałeś się z tatą? jest poprawną formą użytą na pożegnanie? Czy powinno używać się jedynie formy Pożegnałeś się z tatą? Dziękuję za odpowiedź.

Pytanie dotyczy tego, czy można użyć czasownika niedokonanego (żegnać się), gdy mowa o czynności jednokrotnej i skończonej. W takiej sytuacji właściwe byłoby użycie czasownika dokonanego (pożegnać się), zdanie Żegnałeś się z tatą może (a w zasadzie: powinno) być odczytane jako opis czynności długotrwałej (i być może też nieskończonej). W ostatnich latach widać tendencję do używania czasowników niedokonanych w kontekstach, w których oczekiwalibyśmy aspektu dokonanego (na co często zwraca uwagę prof. Bralczyk) – na przykład zamiast Zadzwonię jutro niektórzy mówią: Będę dzwonił jutro.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski