Żeński odpowiednik starca

Szanowni Państwo,

odpowiednikiem słowa „staruch” jest „starucha”, odpowiednikiem słowa „starszy” jest „starsza”, a odpowiednikiem słowa „starzec”... no właśnie, co jest odpowiednikiem słowa „starzec”? Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

Forma starzec nie ma na razie w polszczyźnie odpowiednika żeńskiego. W odniesieniu do kobiet używa się zazwyczaj określenia seniorka (wyraz nacechowany książkowością) oraz staruszka (w słownikach towarzyszy mu kwalifikator stylistyczny: pieszczotliwie). Oba te określenia można śmiało polecić w przeciwieństwie do zdecydowanie nacechowanej negatywnie staruchy. Jeśliby jednak ktoś chciał równouprawnienia i w tym względzie, to – przez analogię do par: bywalec → bywalczyni, mędrzec → mędrczyni, naukowiec → naukowczyni czy strzelec → strzelczyni – można utworzyć feminatyw: starczyni.

Adam Wolański