Zet z kreseczką

Szanowna Poradnio,
Czy zapisywanie „Ż” jako „z” przekreślone na środku (Ƶ) należy traktować jako błąd, czy jest to jeden z możliwych zapisów tej litery? Ten sposób zapisu spotykam często w piśmie odręcznym, dlatego zastanawia mnie jego poprawność.
W nomenklaturze naukowej mówimy, iż litera ƶ (Ƶ) (zet z kreseczką) stanowi alograf fakultatywny ż (żet, zet z kropką). W piśmie cyrograficznym (odręcznym) ƶ spotkać można częściej, w piśmie typograficznym – bardzo rzadko. Niegdyś używano w druku alografu ƶ częściej. W XX w. alograf ten występował np. w winiecie dziennika „Życie Warszawy” (a właściwie „Ƶycie Warszawy”). Współcześnie możemy go zobaczyć np. w logotypie Banku Gospodarki Żywnościowej (BGƵ).
Alograf ƶ (Ƶ) stanowi formę rzadką, wychodzącą z użycia. Nie można go jednak uznać za formę niepoprawną.
Adam Wolański

    Matematycy — i inni naukowcy parający się równaniami — czasem przekreślają „z” aby nie myliło się z „2”, o co bardzo łatwo. Nauczyłam się tego od jednego ze swoich mentorów i bardzo sobie chwalę.

    Rozalia Kruszyńska