Zgoda między kotem i myszą

Znalazłem tytuł: Kot i mysz w jednym domu stały. Stały, mimo że kot rodzaju męskiego? A kot i kobietastały czy stali? Jak to jest, gdy łącznie występują rodzaj męskoosobowy i żeńsko-rzeczowy? I czy to zależy od tego, czy któryś z rzeczowników w takim połączeniu oznacza człowieka (kobietę)?
I kot, i mysz to rzeczowniki niemęskoosobowe, więc taki też rodzaj musi przybrać orzeczenie, którego są one podmiotem szeregowym: Kot i mysz w jednym domu stały.
Inaczej jest w zdaniach, w których jeden z elementów podmiotu jest rzeczownikiem męskozwierzęcym, a drugi żeńskim lub nijakim. Wówczas orzeczenie przybiera formę męskoosobową: Kot i kobieta w jednym domu stali.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski