Zgoda przydawki

Szanowni Państwo,
która odmiana będzie prawidłowa:
Weźmie udział w panelu poświęconemu zagadnieniom…
czy
Weźmie udział w panelu poświęconym zagadnieniom…?
Podobnie mam wątpliwości w zdaniu:
podczas panelu poświęconemu
czy
podczas panelu poświęconego?

Serdecznie pozdrawiam
Czytelniczka
Słowo poświęcony jest tu określeniem (przydawką) rzeczownika panel, musi więc uzgodnić z nim swoją formę. W zdaniu Weźmie udział w panelu… wyraz panel występuje w miejscowniku (w kim? w czym?), a zatem przymiotnik musi przybrać postać tego samego przypadka. Najprościej ustalić to, zadając pytanie od rzeczownika: Weźmie udział w panelujakim? → poświęconym… .
W wyrażeniu podczas panelu wyraz panel występuje w dopełniaczu (kogo? czego?). Zapytamy: podczas panelujakiego? i uzyskamy odpowiedź: poświęconego zagadnieniom… .
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski