Znalezione – i co dalej?

Dzień dobry,

jak powinniśmy zapisać wyrażenie  znalezione(,) nie_kradzione. Nie potrafię sama rozstrzygnąć, czy w domyśle mamy  znalezione, ale nie kradzione, czy  znalezione, więc niekradzione. Spotkałam się też z zapisem bez przecinka, który wydaje mi się niezbyt uzasadniony. Dziękuję!

Szanowna Pani,

oba zapisy są poprawne. Jak wiadomo, interesującą Panią formułę wypowiadamy, gdy bierzemy coś, przywłaszczamy sobie coś, co znaleźliśmy. Pisownia rozłączna: znalezione, nie kradzione wskazuje na czynność, na to co się z daną rzeczą stało: została znaleziona, a zatem nie ukradliśmy jej (kradziony jest tu wyraźnym imiesłowem, a więc formą czasownika). Pisownia łączna: znalezione, niekradzione wskazuje na cechy tego przedmiotu (kradziony nabiera tu sensu przymiotnikowego). Zapis łączny jest też poprawny, gdy kradziony jest imiesłowem (a więc gdy całość ma charakter czasownikowy), gdyż (jak wiadomo) nie z imiesłowami przymiotnikowymi możemy zapisywać łącznie.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski