Znów liczymy czas, czyli za rok

Dzień dobry,
Szanowna Poradnio, mówi się w listopadzie za rok, mając na myśli luty przyszłego roku, może można to traktować za rok jako rocznikowo? Moja znajoma mówi, że za rok to za rokiem który trwa, rozumię że myśli niepoprawnie. Czy za ro za dwa można utożsamiać z ręcznikiem. Poradnia mówi, że za ro ko 365 dni od chwili mówienia A mówi się np. w październiku za dwa lata mając na myśli luty?
Jeśli mówimy: w październiku za dwa lata, to nie możemy mieć na myśli lutego, lecz październik oddalony od dnia, w którym się wypowiadamy, o mniej więcej 720 dni. Podobnie – jeśli mówimy: w listopadzie za rok, to nie możemy mieć na myśli lutego, tylko listopad, który nastąpi mniej więcej za 365 dni od dzisiaj.
Zachęcam do stosowania poprawnego zapisu formy 1. osoby czasu teraźniejszego czasownika rozumieć(ja) rozumiem.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski