Znów, znowu

Zastanawiam się, czy istnieje jakaś różnica w stosowaniu wyrazów znów i znowu. Mnie osobiście się wydaje, że znowu jest formą długą od znów, stąd powinno się ją raczej stosować na początku i końcu zdania, a znów w środku, tak jak to się zaleca w przypadku słów dziś i dzisiaj. Mój oponent w dyskusji jednak się opiera, że formy te są całkowicie tożsame. Czy można by rozsądzić kto ma rację?
Rację ma oponent (niestety…). Znów i znowu, podobnie jak dziś i dzisiaj, są wariantami, a zatem są stosowane absolutnie wymiennie. Czasami użycie któregoś z nich podyktowane jest względami rytmicznymi, np. w zdaniu: … nie przyszedł raczej powiemy znów (Znów nie przyszedł) – właśnie ze względu na liczbę sylab – ale zastosowanie formy znowu nie będzie ani błędne, ani nawet mniej staranne.
Reguła, o której Pan wspomina, wymagająca używania form długich na początku i na końcu zdania, a krótkich – w środku, dotyczy wyłącznie zaimków osobowych (por. Mnie się wydaje, że…, ale Wydaje mi się, że… – nawiasem mówiąc, z radością znalazłam poprawne użycie mnie w Pańskim liście; należy Pan do wymierającego gatunku użytkowników polszczyzny, którzy nie ulegają urokowi „misiów”, czyli zdań typu *Mi się …)”.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski