Zupa krem

Dzień dobry, mam problem z odmianą zupa krem. Czy odmieniamy zupą kremem czy zupą krem? Która forma jest poprawna w zdaniu: rozgrzej się zupą krem / zupą kremem?

W wyrażeniu zupa krem słowo krem jest przydawką w apozycji (czyli występującą po wyrazie określanym). W takich konstrukcjach mamy dwa możliwe rodzaje związków składniowych: związek zgody (gdy oba człony się odmieniają: w mieście Warszawie, w oplu astrze, w rzece Wiśle) lub związek rządu (gdy człon nadrzędny wymaga, by element podrzędny występował w określonym przypadku – tu: w mianowniku, por. w kinie Wisła, w Radiu Maryja). Konstrukcje złożone z nazw pospolitych reprezentują na ogół pierwszy typ, choć nie reguluje tego żadna zasada (a raczej zwyczaj). Tak więc powiedziałabym: ogrzej się zupą kremem (tak jak: przyszedł z bratem bliźniakiem). Dodam, że uzus w tym wypadku jest różny – szybka kwerenda korpusu (NKJP) daje podobne wyniki dla obu konstrukcji.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski