Żył sobie

Szanowni Państwo,
na początku baśni często pojawia się zdanie: Dawno temu żył sobie… . Czy to sobie jest potrzebne w zdaniu i w ogóle jest poprawne?
Pozdrawiam
Słysząc zdania typu Idę sobie, profesor Bralczyk zwykł żartować: Bo komu innemu możesz iść? Sobie, dodane do czasownika, nie wnosi żadnego znaczenia, lecz podkreśla niezależność działania danego obiektu (opis z: Wielki słownik języka polskiego ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych PWN, Warszawa 2018, wersja elektroniczna): piszę sobie, piję sobie kawusię, żył sobie król itd. Konstrukcje te są jak najbardziej poprawne, choć mają charakter potoczny.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski