a także

Mam problem z wyrażeniem a także. Według jednej opinii zawsze stawiamy przecinek przed tymże zwrotem, według innej – nie, bo wyrażenie to występuje w znaczeniu 'oraz', a nie rozdziela się przecinkiem zdań złożonych współrzędnie, połączonych tym spójnikiem. Która z tych reguł jest właściwa? A może obie – w tym sensie, że w zadaniach współrzędnie złożonych przed a także nie stawia się przecinka, a w pojedynczych stawia się? Czy już coś przekombinowałam?
Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.
Anna
Przed a także zawsze stawiamy przecinek, chyba że inne względy każą w tym miejscu postawić inny znak interpunkcyjny, por.: „Widać było, jak zjeżdża po dachu – wiuuu! – a także jak wpada do wody” (przykład wymyślony, ale chyba wiarygodny).
Mirosław Bańko, PWN