abrewiacja i akronim

Witam serdecznie.
Prosiłbym o wyjaśnienie mi, jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy abrewiacją a akronimem. Czy PKP to abrewiacja czy akronim? Czy etc. to abrewiacja czy akronim? Czy IKEA to abrewiacja czy akronim?
Pozdrawiam serdecznie
Tomasz Janiszewski
Akronim to rzadko stosowany u nas wyraz, jego polskim odpowiednikiem jest skrótowiec, czyli wyraz pochodny utworzony w wyniku skrócenia jednego wyrazu lub grupy wyrazów, np. RP ‘Rzeczpospolita Polska’, żelbet ‘żelazobeton’. Abrewiacja to wyraz książkowy oznaczający skrót wyrazu lub grupy wyrazów w piśmie, np. a.C. (łacińskie ante Christum ‘przed narodzeniem Chrystusa’), służy do nazywania skrótów w dawnych rękopisach, w innych kontekstach nie jest używany.
Z podanych przykładów tylko etc. mógłby wystąpić w dawnych rękopisach, a gdyby tak było, moglibyśmy nazwać go abrewiacją. Dziś w tym wypadku użyjemy słowa skrót. PKP oraz IKEA to skrótowce, które można nazwać akronimami.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski