absencja szkolna

Dzień dobry Panie Profesorze,

mam pytanie związane ze sformułowaniem na formularzu bilansu medycznego dla 7-dmioklasistów, który idzie później do szkoły średniej. Niefortunne zapożyczenie 'absencja szkolna' na tym formularzu nie jest właściwie rozumiane przez wszystkich pedagogów, a w internecie też tłumaczone jest sprzecznie.

Dlatego chcę spytać, jak rozumieć:

1. absencja szkolna-powyżej przeciętnej

oraz

2. absencja szkolna-poniżej przeciętnej,

które sformułowanie oznacza słabe uczęszczanie i odwrotnie?

Rzeczownik absencja (z łac. absentia) jest notowany w polszczyźnie od XVI stulecia. Oznacza ‘nieobecność w miejscu, w którym powinno się być’. W wypadku absencji szkolnej chodzi o nieobecność ucznia w placówce edukacyjnej.

Absencja szkolna powyżej przeciętnej oznacza, że dziecko opuszcza więcej zajęć niż wynosi średnia nieobecności dla danej grupy (np. klasy, rocznika). Z kolei określenie absencja szkolna poniżej przeciętnej wskazuje, że uczeń opuścił mniej godzin zajęć niż wynosi średnia nieobecności dla jego grupy.

Adam Wolański