absolutnie

Witam,
tym, co mnie szczególnie razi, a czego zwłaszcza w mediach jest pełno, jest sformułowanie absolutnie. Z zajęć językoznawczych wyniosłam wiedzę, że słowa tego można prawidłowo używać jedynie w zaprzeczeniach. Tymczasem wkoło słyszę, że coś jest absolutnie piękne, wspaniałe itd. Proszę o poradę, bo w tym całym chaosie już sama zaczynam wątpić w swoją ciężkim wysiłkiem zdobywaną wiedzę.
Na zajęciach z kultury języka uczą różnych rzeczy, np. tego, aby nie mówić o prawidłowym używaniu języka (bo to podobno rusycyzm), tylko o poprawnym. Zakazy takie mają mniejszą moc niż zasady gramatyki czy ortografii, na ogół odnoszą się do stylu wypowiedzi. W języku potocznym, gdy pada pytanie: „Mam rację?”, można usłyszeć odpowiedź: „Absolutnie!”. W podobnej sytuacji niektórzy odpowiedzieliby: „Dokładnie!”. W języku oficjalnym, nie stylizowanym na mowę potoczną, lepiej jednak zrobimy, odpowiadając np. „Oczywiście” albo „Z całą pewnością”, albo nawet: „Jasne, że tak”.
W kontekstach typu absolutnie piękny słowo absolutnie nie jest wykrzyknikiem, jak wyżej, lecz przysłówkiem. Jak tam jednak używane jest z tego samego powodu: aby włozyć więcej emocji we własne słowa, dodać im emfazy. Absolutnie piękny, wspaniały itp. to prawdopodobnie anglicyzm. W języku potocznym mnie osobiście nie wadzi, w oficjalnym – także mówionym – razi.
Mirosław Bańko, PWN