absolutnie

 
absolutnie
22.04.2008
Witam,
tym, co mnie szczególnie razi, a czego zwłaszcza w mediach jest pełno, jest sformułowanie absolutnie. Z zajęć językoznawczych wyniosłam wiedzę, że słowa tego można prawidłowo używać jedynie w zaprzeczeniach. Tymczasem wkoło słyszę, że coś jest absolutnie piękne, wspaniałe itd. Proszę o poradę, bo w tym całym chaosie już sama zaczynam wątpić w swoją ciężkim wysiłkiem zdobywaną wiedzę.
Na zajęciach z kultury języka uczą różnych rzeczy, np. tego, aby nie mówić o prawidłowym używaniu języka (bo to podobno rusycyzm), tylko o poprawnym. Zakazy takie mają mniejszą moc niż zasady gramatyki czy ortografii, na ogół odnoszą się do stylu wypowiedzi. W języku potocznym, gdy pada pytanie: „Mam rację?”, można usłyszeć odpowiedź: „Absolutnie!”. W podobnej sytuacji niektórzy odpowiedzieliby: „Dokładnie!”. W języku oficjalnym, nie stylizowanym na mowę potoczną, lepiej jednak zrobimy, odpowiadając np. „Oczywiście” albo „Z całą pewnością”, albo nawet: „Jasne, że tak”.
W kontekstach typu absolutnie piękny słowo absolutnie nie jest wykrzyknikiem, jak wyżej, lecz przysłówkiem. Jak tam jednak używane jest z tego samego powodu: aby włozyć więcej emocji we własne słowa, dodać im emfazy. Absolutnie piękny, wspaniały itp. to prawdopodobnie anglicyzm. W języku potocznym mnie osobiście nie wadzi, w oficjalnym – także mówionym – razi.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!